Jeden komentarz na “4. Zakładamy firmę fotograficzną? Nie… 

  1. No i grejt , z większością się zgodzę.
    Na szczęście nie każdy artysta jest roztrzepany 😁 ale osobiście uważam, że wzięcie kogoś do prowadzenia księgowości to więcej niż tylko pilnowanie porządku. To przede wszystkim oszczędność nerwów, ale też zysk w postaci czasu na realizowanie zleceń.

    Aktualnie jest coś takiego jak Działalność nierejestrowana, pozwala obecnie zarabiać do 2,5 tys netto bez wszelkich procedur jak na działalności zarejestrowanej. Ja tak obecnie funkcjonuję. Pozwala to nie tylko zarobić pieniądze , ale też przetestować biznes.
    Trzeba tylko ewidencjonować to co się zarabia i koszty oczywiście też. Ja to nazywam działalnością w zeszycie 🙂

    Inna rzecz to praca po godzinach, ekhmmmmm no da się i przynosi rezultaty, jednak myślę , że za lajtowo to tutaj brzmi 😁 to tak z własnego doświadczenia
    Wymaga poświęcenia innych rzeczy i rzeczywiście dobrze to robić małymi krokami ale też regularnie.

    • Dzięki za komentarz 🙂 Zapomniałem, że było kiedyś coś takiego , jak dzialalność bez rejestracji. Napisz proszę więcej jak to działa, na pewno wszystkim się to przyda. Rozumiem, że można zarobić 2500 zł netto miesięcznie. Jest jakieś ograniczenie w długości takiej działalności? Możesz wystawić rachunek dla firm?

      Oczywiście, że praca po godzinach to ciężka sprawa, ale znam ludzi, którzy pracują w ten sposób i udało im się rozkręcić nieźle firmę fotograficzną 🙂

  2. Jeśli chodzi o działalność nierejestrowaną to nie ma ograniczeń w długości jej trwania.
    Ograniczeniem jest w głównej mierze wysokość zarobionej miesięcznie kwoty. Trzeba zbierać wszystkie faktury za wydatki związane z działalnością oraz rejestrować wpływy. Wystarczy do tego plik w komputerze.
    Trzeba to też umieścić później w PIT przy rozliczeniu, jak dobrze pamiętam w rubryce INNE ale to będę robić pierwszy raz w 2024 r, jak zrobię mogę zaktualizować tutaj informacje 🙂 Wiem, że trzeba to zrobić.
    To co poleciła mi księgowa to podawać swój nr NIP na fakturach, które bierzemy w ramach zakupów na działalność. Faktury muszą być imienne a NIP przypisany do naszej osoby bez problemu uzyskamy występując z zapytaniem do urzędu skarbowego. (To nie jest NIP firmy tylko nasz własny, niektórzy mogą nie wiedzieć że jest coś takiego).

    Co do wystawiania przez nas rachunków itp. Rachunek można wystawić normalnie, a nawet fakturę podobno. Chociaż ja faktury nie wystawiałam.

    W czym jeszcze pomaga działalność nierejestrowana?
    Po pierwsze pozwala na legalne dorabianie bez zakładania działalności typowej.
    Pozwala jak wyżej pisałam sprawdzić swój pomysł na biznes.
    Po trzecie co w moim przypadku jest ważne i co pewnie przyda się innym, pozwala przebujać się do ważnych momentów w roku, w których warto starać się o dofinansowanie cze to z urzędu pracy czy innych źródeł i dopiero wtedy rejestrować działalność.
    Ten czas „niby przebujanie” jest ważny, bo poza zweryfikowaniem planu biznesowego pomoże w lepszym dopracowaniu wniosku o dofinansowanie. Po prostu będziemy już bogatsi w doświadczenie , co działa a co nie i nasz biznesplan będzie wyglądał na bardziej konkretny i przemyślany. I po prostu łatwiej będzie podejść do tego tematu.

    • Super!!! Bardzo Ci dziękuję za obszerny opis 🙂 LIczę, że będziesz komentować kolejne moje wpisy i weryfikować jak wyglada to z Twojej strony, osoby , która zaczyna przygodę z fotografią 🙂

  3. Aha, jakby ktoś nie wiedział a chciał postarać się o dofinansowanie to kasa w urzędach jest zazwyczaj na początku roku i w tym czasie są ogłaszane nabory wniosków.

    Jeśli ktoś jest z mniejszej miejscowości, lub w mniejszej miejscowości zarejestruje działalność to bywa, że poza dofinansowaniem z urzędu pracy są jeszcze jakieś z UE ale to już trzeba się dowiadywać indywidualnie.

  4. Postaram się.
    Nie tyle zaczynam w fotografii samej w sobie co ruszam temat od strony biznesowej. Tego jeszcze nie robiłam na własną rękę więc będzie relacja od strony laika w prowadzeniu działalności.

    Dodam, że przygotowuję się do tego od roku pod względem marketingowym, od pół roku funkcjonuję już na działalności nierejestrowanej. Wszystko robię sama, z bardzo małą rezerwą finansową. Więc jeśli ktoś myśli, że się nie da… 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.