Jeden komentarz na “Ludzie dzielą się na tych przed backup’em i tych po backup’ie

  1. Backup polecamy. Dyski padają jak muchy. _wszystkie_*.

    Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie danych, pomyśl o większej macierzy dyskowej odpornej na uszkodzenie 2 albo nawet 3 dysków bez utraty danych.

    Wtedy trzymasz kilka zapasowych sztuk dysków i wymieniasz w razie potrzeby, nie zauważając nawet, ze coś się dzieje.

    * doświadczenie oparte na WD zwykłych, zielonych, serwerowych, Seagate zwyklych, Constellation ES, SSD różnych marek (te to już w ogóle schiza)

    Po prostu – poleganie na dyskach jest złem. 🙂

    To co mogę dodać, to że Seagate u mnie wygrywa jednym – mają bardzo sprawne odsyłki gwarancyjne. Po tygodniu od wysłania dysku do serwisu mam na biurku nowy.

  2. Uwielbiam Lacie 🙂 Ale na biurku leży jeden mały przenośny dysk Lacie, który czeka na oddanie do serwisu 🙂 Drugi, duży na razie działa 🙂

    W środku Lacie mam chyba Seagate, ale nie jestem pewien.
    Zastanawiam się właśnie czy nie zmienić struktury dysków i zamiast konfiguracji : oryginał + 2 kopie, nie zrobić RAID + 1 kopia ?

  3. Ja się dorzucę ze sprzętem Synology – IMHO w budżecie dla normalnych ludzi tylko samodzielnie stawiane i dobrze skonfigurowane serwery wypadają fajniej.

    http://www.synology.com/products/product.php?product_name=DS1513%2B&lang=enu#p_submenu

    Sa mniejsze i wieksze jesli chodzi o ilosc miejsc na dyski. To juz zalezy od tego, jak bezpieczna macierz chcesz miec. Moim zdaniem najfaniej jest wtedy, kiedy faktycznie dwa dyski moga nawalic, a dane nadal sa nietkniete. Wada takiej konfiguracji to fakt, ze pojemnosc dwoch dyskow idzie z dymem. Czyli jezeli wlozysz 4*2TB, to do uzytku masz faktycznie tylko 4TB miejsca (ale dwa _dowolne_ dyski moga nawalic jednoczesnie).

    Moze byc prostszy uklad, w ktorym tylko jeden dysk moze nawalic (wtedy trzeba go wymienic i naprawic macierz). W takim ukladzie przy 4*2TB masz do uzycia 6TB miejsca.

    To tak po krotce 🙂

    Ze sprzetem LaCie duzej stycznosci nie mialem. Slyszalem dobre opinie, ale nie moge sie wypowiedziec. 🙂

  4. Dzięki Mateusz 🙂 Najprostrzego RAIDa mogę zrobić bezpośrednio w moim kompie bez potrzeby kupowania niczego i chyba tak zrobię na początek. Rozglądam się tylko teraz jakie dwa dyski Seagate kupić ?

  5. Duzego wyboru nie masz 🙂

    http://seagate.strefamarek.allegro.pl/wewnetrzne-dyski-twarde_format-dysku-35/1?pagelimit=60&productSort=PopularityDsc&clearFilters=0&filter_tab%5B5251%5D=1

    Ja jestem wierny najprostszym, chyba, ze pracujesz 24/7 – wtedy _mozna_ pomyslec o wersji NAS. Ale nie jest to koniecznosc.

    Teraz uwaga: ostatnio producenci bardzo chca, zeby ich konsumenckie dyski nie byly wykorzystywane "pro" przez bardzo duzo godzin. Nastaw sie, ze dowolny dysk z domowego segmentu moze pasc (prawda jest niestety taka, ze serwerowe padaja tak samo czesto). Zaden dysk nie moze byc podstawa do braku backupu, lub jego rzadszgo robienia!

  6. Wg mnie nie ma co brać serwerowego. Tez padają jak muchy. Tu raczej chodzi o to, zęby szybko po padnięciu odesłali nowy ;).

    Przynajmniej Seagate się nie różni. Z WD nie miałem do czynienia.

    Opcja Matiego z raidem jest jak najbardziej dobra. Jest jeszcze Glacier od Amazona jako kopia ostateczna 😉

  7. @Daniel
    Ale to raczej nie chodzi o Mavericks'a bo pierwsze symptomy problemów z dyskiem były jeszcze na Lionie. Moja wina, powinienem od razu wymienić dysk… A tak robiłem ze trzy razy naprawę i było ok, aż do czasu…

  8. Z tego co pamiętam to w moim lacie mam Segate.

    Dyski są spięte w RAID 0 mirror.

    Dla pewności robię jeszcze backup na dysk zewnętrzny podpinany na USB 3.0.

    Mimo iż nie miałem nigdy problemów z zasilaniem to myślę jeszcze nad UPSem.

    A co zrobić gdy umawiasz się z klientem na sesję i tak jak dziś rano przychodzę z torbami pod auto i nie mogę otworzyć. Okazało się że akumulator rozładowany tak, że nawet dioda się nie świeci 🙂

    Backup akumulatora ?
    Backup samochodu ?

    Masakra… 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.