Spytaj Artura czyli coś mi uciekło czyli o temperaturze barwowej
Przyznaję się bez bicia. Moja wielka wina, obiecałem i zapomniałem. Teraz nadrabiam 🙂
Andrzej, który pytał o lampy Elinchroma, już pewnie 100 razy podjął decyzję i wybrał jakiś system, ale mimo to wypada odpowiedzieć na pytania.
1. Czy można mieszać oświetlenie Bowensa z Elinchrom podczas sesji w studio – chodzi o temperaturę barwową światłą
Mieszać zawsze można. Ale czasem jest to niebezpieczne 🙂 A na serio, to Bowens jest cieplejszy. Decyzję o całkowitym przejściu na jeden system podjąłem po tym jak robiąc serię reprodukcji, okazało się, że jedna strona zdjęcia jest trochę cieplejsza – właśnie ta gdzie świecił Bowens.
Sprawa jedna nie jest taka prosta jak się może wydawać. Czynników wpływających na kolor jest sporo. Po pierwsze każda lampa ma niestety prawo świecić trochę inaczej. Inni producenci, inne palniki, inna elektronika. W ramach jednego producenta, mogą być serie lamp różniące się dokładnością stabilizacji błysku, ale czasem też temperaturą barwową błysku.
Na dodatek jest jeszcze inny, znacznie ważniejszy problem. Zakładając na tą samą lampę różne akcesoria, możemy dostać światło o innym kolorze. I nie mówię tu o tanich softach prosto z Chin, ale o fabrycznych softach i czaszach. Jeżeli weźmiemy dwie identyczne lampy Elinchroma i założymy na jedną soft, a na drugą srebrny beauty dish to okaże się, że dostaniemy zupełnie inne światło. To z softa będzie cieplejsze, a z beauty disha będzie chłodniejsze.
Spytałem dystrybutora o to, dlaczego tak się dzieje, on wysłał to pytanie do Szwajcarii, ale niestety pozostało bez odpowiedzi… Po prostu, te typy tak mają…
W Bowensie ten problem nie był tak mocno widoczny, może dlatego, że beauty dish był malowany proszkowo na srebrno, a w Elinchromie beauty dish jest po prostu aluminiowy.
Tak czy inaczej soft zawsze może świecić trochę inaczej niż czasza i trzeba o tym pamiętać. Fotografując ludzi można kreatywnie wykorzystać różnice koloru światła, natomiast robiąc reprodukcje warto używać jeden rodzaj akcesoriów.
Różnice w kolorze mogą być spowodowane jeszcze jedną kwestią. Palnik może z czasem tracić swoje parametry i zmieniać powoli kolor błysku. Nie mówię tu o lampie, która ma rok czy dwa lata, ale po dziesięciu latach może już tak być. I znowu, im lepszej jakości palnik, tym dłużej będzie trzymał swoje parametry. Z drugiej strony znam ludzi, którzy pracują na bardzo już wiekowych lampach i robią świetne zdjęcia. Tu problem może pojawić się gdy zestawimy taką lampę z drugą nową.
2. Czy na podobnej zasadzie można mieszać serię BRX z lampami z wyższej półki Elinchrom?
Tak jak pisałem, delikatne różnice mogą być, ale ja używam też BRXów i nie widzę żadnego problemu. Jak sama firma podchodzi do kwestii temperatury barwowej widać trochę na tym przykładzie.
Oto fragment instrukcji obsługi najnowszej wersji BRX
Instrukcja obsługi, 2013 |
Katalog, 2013 |
Instrukcja obsługi, 2013 |
Najciekawiej wygląda kwestia ringflasha. W katalogu z roku 2010 ringflash ma 5000 K
Katalog, 2010 |
Aktualnie ma już 5500 K. Czy został ulepszony? Czy tylko dane zostały ulepszone? Nie mam pojęcia, ale dla mnie wniosek jest jeden – nie warto skupiać się na cyferkach, trzeba robić zdjęcia 🙂
Katalog, 2013 |
Na koniec zobaczymy jak podchodzi do tej kwestii Bowens. Oni od razu przyznają się, że różnica między dwiema lampami może wynosić w skrajnych warunkach 600 K 🙂
Bowens Gemini 1000PRO |
3. Czy kompakty BRX500 Elinchroma testowałeś kiedykolwiek w plenerze?
Nie, ale będą działały tak samo jak w studio, gdy tylko będą miały zasilanie 🙂
4. Czy konsekwentnie wymieniasz Bowensy na Elinchromy?
Już to zrobiłem 🙂
5. Możesz wskazać na swoim blogu kilka zdjęć wykonanych Elinchromami?
W zasadzie to wszystkie zdjęcia z ostatniego roku. Np. to :
Dla porównania tu świeciłem Bowensem :
Jeżeli na podstawie tych zdjęć, ktoś jest w stanie powiedzieć coś na temat wyższości jednej firmy nad drugą, to znaczy, że widzi znacznie więcej niż ja 🙂
Na sam koniec powiem jeszcze, że jeden z najciekawszych polskich fotografów, Szymon Brodziak, korzysta z Elfo 🙂
Czekam na kolejne pytania 🙂
Ja zauważyłem inną rzecz – im piękniejsza, genialną mam modelkę tym mój Quantuum R300 świeci piękniej! Nie wiem jak one to robią… 😉
Prawda ? Przy fajnej modelce każdy sprzęt lepiej działa 🙂